Klikając „Akceptuj ”, zgadzasz się na przechowywanie plików cookies na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.

OZE.pl Talks: Kobieta w energetyce o energetyce. Pytania do Dr Katarzyny Jabłońskiej-Przyweckiej

Czy kobiety łatwo odnajdują się w branży zielonej energii w Polsce? PW trzeciej części wywiadu Project Manager Dr Katarzyna Jabłońska-Przywecka mówi o kobietach pracujących w sektorze energetyki słonecznej.

Według danych Międzynarodowej Agenci Energetyki Odnawialnej IRENA, 40 proc. kadr zatrudnionych w energetyce słonecznej stanowią kobiety. Ponad 30 proc. kobiet pracuje w całym sektorze OZE. Czy na przestrzeni ostatnich lat zmieniło się postrzeganie kobiet w energetyce, jak i czy pojawiły się dla nich możliwości w tym sektorze?

Pracuję w sektorze energetyki już piętnasty rok. Pamiętam czasy, kiedy podczas konferencji na sali pełnej prezesów lub dyrektorów wyższego szczebla było tylko kilka kobiet. I większości były one asystentkami. Starałam się je poznać i utrzymać kontakt, aby tworzyć jakiś zalążek damskiej solidarności. Warto nadmienić, że w tamtym czasie, gdy energetyka odnawialna dopiero się zaczynała rozwijać, mieliśmy do czynienia trochę z innymi realiami. Energetyka, z uwagi na charakterystykę zużycia, kojarzącą się z monokulturą węglową, skutkowała postrzeganiem jej jako typowo męskiego zawodu wymagającego wiedzy, doświadczenia i twardego postępowania. Wraz z postępującą liberalizacją rynku energii, wspomnianym już rozwojem energetyki odnawialnej, pojawiła się interdyscyplinarność tematów około energetycznych związanych z energią elektryczną, ciepłownictwem, zarządzaniem projektami czy zasobami ludzkimi.

Dlaczego kobiety dobrze odnajdują się w energetyce? Bo mają dużą zdolność adaptowania się do zmian, uczenia się, przyswajania wiedzy, poza tym, są obowiązkowe. A energetyka w Polsce to temat ciągłych zmian, niekiedy nagłych, uwarunkowanych politycznie. Zatem jest to ciągła nauka i adaptacja do turbulentnego otoczenia. Ponadto, kobiety mają w sobie empatię, cechę, która teraz jest najbardziej pożądana, bo znajdujemy się trakcie kryzysu energetycznego, który dotyka zarówno przedsiębiorstwa jak i gospodarstwa domowe.

Myślę, że dobre przykłady dają nam tutaj dr Joanna Maćkowiak-Pandera (prezeska Forum Energii) czy Ewa Magiera (prezeska Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaicznego) czy Barbara Adamska (prezeska Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii), które pokazują, że energetyka to również domena kobiet. Te panie pracują w sektorze od lat. Myślę, że kobiet będzie coraz więcej.

Co poradziłabyś młodej osobie – kobiecie – przed wybraniem ścieżki zawodowej? Czy energetyka to dobre miejsce na wspinanie się po drabinie kariery?

Podstawą są z pewnością odpowiednie studia oraz entuzjazm. Kiedy ja kończyłam Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, rzadko podejmowało się temat energetyki, bo była ona domeną studiów technicznych. Wiedzę o rynku OZE wypracowałam pracą własną, doświadczeniem zawodowym, czytaniem, kursami i różnego typu szkoleniami. Wiadomo, że nie zawsze trafionymi.

Teraz młodzi mają do dyspozycji studia profilowane pod OZE, staże, programy edukacyjne, nie mówiąc już o sferze bezpłatnych webinarów, contentmarketingu czy moich ukochanych podcastów. Ich zawartość merytoryczna jest bardzo dobra. I bardzo cieszy mnie, że pojawiła się taka ilość jakościowych inicjatyw. Sama z nich korzystam, zachęcam koleżanki i kolegów.

Cenię też sobie pracę młodymi ludźmi, bo oni patrzą na życie z większym optymizmem i kreatywnością. No i nie wiedzą, że „czegoś się nie da zrobić”. W energetyce potrzebna jest taka kreatywność, ale i również interdyscyplinarność. Bo energetyka to nie tylko inżynierowie, ale również maklerzy do prowadzenia transakcji na giełdzie, kierownicy projektów do kreowania i wdrażania nowych rozwiązań, zespołu do dewelopmentu, działy marketingu, innowacji itp. Zatem jest to całe spektrum zawodów i kompetencji.

Przeczytaj pierwszą i drugą część wywiadu z Dr Katarzyną Jabłońską-Przywecką:

OZE.pl Talks: Z czym mierzy się polski przemysł? Pytania do Dr Katarzyny Jabłońskiej-Przyweckiej [LINK]

OZE.pl Talks: Co blokuje OZE w Polsce? Pytania do Dr Katarzyny Jabłońskiej-Przyweckiej [LINK]

 

*Kasia Jabłońska-Przywecka, Project Manager w OZE.pl

Praktyk biznesowy z zacięciem naukowym. Swój obszar zainteresowań opisuje jako kierunki transformacji energetycznej umożliwiające włączenie społeczne, co oznacza zarówno aktywizację odbiorców i kształtowanie realiów energetyki obywatelskiej, jak i możliwości rozwoju konkurencyjności klimatycznej przedsiębiorstw. Energetyką i ekologią interesuje się odkąd pamięta, wcześniej zajmowała się m.in. systemami wsparcia energetyki odnawialnej, rynkiem mocy, sprzedażą energii elektrycznej i gwarancjami pochodzenia, rozwojem i sprzedażą projektów farm wiatrowych i fotowoltaicznych.W OZE.pl pełni funkcję project managera ds. Inwestycji OZE i odpowiada za obsługę kluczowych klientów. Ukończyła Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu (doktorat w obszarze modeli biznesowych przedsiębiorstw związanych z funkcjonowaniem elektrowni wiatrowych).