Klikając „Akceptuj ”, zgadzasz się na przechowywanie plików cookies na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.

Zbliża się kolejny sezon grzewczy. Fotowoltaika pozwoli ograniczyć zużycie gazu

Toksyczność uzależnienia Europy od importu paliw kopalnych ukazała w szczególności swoje oblicze po wybuchu wojny na Ukrainie. Zbliża się kolejna zima, która zgodnie z zapowiedziami decydentów może być krytyczna dla Unii Europejskiej. Istnieje duże ryzyko, że zabraknie gazu i węgla. W ograniczeniu zużycia „błękitnego paliwa” i innych surowców może pomóc fotowoltaika. 

- Unia Europejska proponuje ograniczenie zużycia gazu ziemnego w okresie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. o 15 proc.

- Energia słoneczna w UE pozwoli zaoszczędzić 4,6 bcm gazu w 2022 roku.

- 39 GW z energetyce słonecznej odpowiada wartości 7 miliardów euro i 84 gazowców z LNG. 

W lipcu 2022 roku Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie regulacji, które ustalają dobrowolny cel zmniejszenia zapotrzebowania na gaz o 15 proc. w okresie od 1 sierpnia 2022 do 31 marca 2023 roku. W tym zakresie wypracowano międzynarodowe porozumienie. Decydenci unijni przekonują, że nie wystarczy już tylko zmienić kierunki importu gazu, ale trzeba także szybko i skutecznie ograniczyć jego zużycie. Decyzja ta nastąpiła po inwazji Rosji na Ukrainę i jest reakcją na uzbrojenie dostaw energii przez Kreml. 

Komisja Europejska wskazuje również w proponowanych rozwiązaniach na środki zamiany paliw w celu prewencyjnego oszczędzania gazu, w tym przejście na odnawialne źródła energii i energetykę słoneczną. Europejska organizacja branżowa SolarPower Europe zauważa, że w staraniach o ograniczenie konsumpcji gazu może pomóc też fotowoltaika, jedno z największych źródeł OZE w Europie. 

Według wyliczeń SolarPower Europe, energetyka słoneczna w UE pozwoli zaoszczędzić dodatkowe 4,6 bcm gazu w 2022 roku (1 bc= miliard m³)

Według szacunków branżowych, w 2022 roku Europa przekroczy nawet najwyższe prognozy dotyczące produkcji energii słonecznej. W 2022 roku UE zostanie uruchomionych około 39 GW w nowych instalacjach słonecznych, co odpowiada 4,6 bcm rosyjskiego gazu. 39 GW mocy słonecznej kosztuje około 7 miliardów euro i stanowi równowartość 84 gazowców LNG. Oznacza to pobicie rekordu instalacji z 2021 roku, który wyniósł wówczas 27 GW. 

Warto dodać, że w przedwojennym raporcie 2021 European Market Outlook for Solar Power, SolarPower Europe oszacował, że w 2022 roku powstanie 29,9 GW dodatkowej mocy słonecznej w UE.

Sam Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, wskazał, że należy nadal przyspieszać wzrost roli OZE. Jak niedawno zbadał Międzynarodowy Fundusz Walutowy, koszt przejścia na źródła odnawialne jest niższy niż kontynuacja stosowania paliw kopalnych – zauważył Timmermans.

Walburga Hemetsberger, prezes zarządu SolarPower Europe, wskazuje w komentarzu do planów UE, że każdy megawat energii wytworzonej przez OZE to mniej paliw kopalnych importowanych z Rosji. - Europejska energetyka słoneczna rozwija się tak szybko, jak to możliwe, w oczekiwaniu na trudną zimę – podkreśliła Hemetsberger.

Gospodarstwa domowe powinny rezygnować z gazu 

Gaz ziemny jest użytkowany w procesach przemysłowych, energetyce zawodowej oraz w ciepłownictwie. Błękitne paliwo jest konsumowane także przez gospodarstwa domowe i to w znacznym stopniu. Według najnowszych danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (22 lipca), korzystanie z instalacji gazowych zadeklarowało 2 641 096 właścicieli lub współwłaścicieli nieruchomości (złożono w sumie 7 375 346 deklaracji). Dla Polski kluczowa jest transformacja nie tylko sektora energetycznego, ale segmentu ogrzewnictwa domowego. W dalszym ciągu kotły gazowe są wspierane w popularnym programie Czyste Powietrze.

Kluczowe jest wspieranie inwestycji w termomodernizację budynków, co pozwoli na ograniczenie zużycia ciepła i energii w domach. Za tym powinny iść inwestycje w m.in. w pompy ciepła instalowane w synergii z mikroinstalcjami fotowoltaicznymi. Według danych CEEB w Polsce 233 346 gospodarstw domowych zadeklarowało użytkowanie pompy ciepła. Liczby cieszą, natomiast dla użytkowników tradycyjnych źródeł ogrzewania została ostatnia chwila przez trudną zimą na wymianę źródła ciepła. Liczymy na jeszcze więcej programów wspierających modernizacji sektora ogrzewnictwa. 

Źródło: SolarPower Europe