Klikając „Akceptuj ”, zgadzasz się na przechowywanie plików cookies na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.

Rewolucja energetyczna napędza rynek magazynów energii

Magazyny energii mają wprowadzić globalną transformację energetyczną na nowy poziom. Powszechne wdrożenie tej technologii napędzi zmiany w energetyce, ale też sam megatrend napędza rynek magazynów energii. Według wyliczeń ośrodka analitycznego TrendForce, już w 2025 roku pojemność magazynów energii sięgnie 362 GWh.

- Według wyliczeń TrendForce, w 2025 roku pojemność magazynów energii sięgnie 362 GWh w 2025 roku

- Skumulowana moc zainstalowana OZE na świecie w 2021 roku wyniosła 3064 GW przy średniej rocznej stopie wzrostu wynoszącej około 8-10 proc.

- Tak jak w innych dziedzinach, Chiny zdominują rynek magazynów energii.

W przekonaniu ekspertów TrendForce rewolucja energetyczna będzie napędzać rozwój rynku magazynów energii, co będzie w szczególności widoczne w ciągu najbliższych 5-10 lat. Według danych TrendForce, skumulowana moc zainstalowana OZE na świecie w 2021 roku wyniosłą około 3064 GW przy średniej rocznej stopie wzrostu około 8-10 proc. 

Rozwój energetyki wiatrowej i słonecznej wpływa na rosnące zapotrzebowanie na magazynowanie bezemisyjnej energii. Rodzi to pewne wyzwania, jak niestabilności dostaw energii, utrata wyprodukowanej energii w szczytach generacji oraz regulacja częstotliwości w systemach energetycznych. Rozwiązaniem są właśnie magazyny energii. 

Wśród wszystkich form magazynowania energii, technologia w postaci baterii litowych reprezentowana przez fosforan litowo-żelazowy ma znaczące zalety w porównaniu z innymi technologiami magazynowania energii. 

W 2021 roku światowy rynek magazynowania energii utrzymał wysokie tempo wzrostu. Nowo zainstalowana pojemność wyniosła 29,6 GWh, co oznacza wzrost rok do roku o 72,4 proc. – czytamy w analizie TrendForce.

Chiny zdominują światowy rynek magazynów energii 

Chiny wkrótce wyprzedzą Europę i Stany Zjednoczone w obszarze magazynów energii, a główny impuls wzrostu będzie pochodził z sektora energetycznego. Nowe magazyny energii w Państwie Środka będą działać na dużą skalę, bardziej zorientowane na rynek. Oczekuje się, że do 2025 roku chiński rynek magazynowania energii przekroczy 100GWh.

W Stanach Zjednoczonych, ze względu na obecną stagnację w zakresie nowo zainstalowanych mocy w elektrowniach szczytowo-pompowych, przyszły wzrost będzie koncentrował się na elektrochemicznych magazynach energii. Przewiduje się, że nowo zainstalowana moc w Stanach Zjednoczonych osiągnie 136 GWh w 2025 roku.

W Europie, dzięki odpowiedniej polityce energetycznej i gospodarczej, gwałtownie wzrósł popyt na instalacje magazynowania energii. Ze względu na wojnę rosyjsko-ukraińską, dostawy gazu ziemnego i innych źródeł energii w Europie uległy ograniczeniu, a koszty energii elektrycznej stale rosły, powodując panikę na rynku. Przewiduje się, że w 2025 roku pojemność magazynów sięgnie 54 GWh.

Oczekuje się, że w przyszłości koncentracja branży będzie wzrastać. W przeszłości światowy rynek akumulatorów do przechowywania energii był zdominowany głównie przez graczy koreańskich, takich jak LG i Samsung SDI. Wraz z przyspieszonym rozwojem chińskich producentów akumulatorów BYD i CATL podkreślono przewagę kosztową systemów magazynowania energii, a udział chińskich graczy w rynku stale rośnie. Jeśli chodzi o technologię, chińscy producenci akumulatorów do magazynowania energii stosują głównie fosforan żelaza i litu, podczas gdy producenci zagraniczni stosują głównie trójskładnikowe akumulatory litowe. Jednak ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa trójskładnikowych baterii litowych w ostatnich latach, ogólna akceptacja rynku jest niższa niż w przypadku baterii z fosforanem żelaza – zauważa TrendForce. 

OZE.pl wspiera rozwój magazynów energii w Polsce

Oferta OZE.pl obejmuje także wsparcie w rozwoju magazynów energii kompatybilnych do instalacji OZE, w szczególności elektrowni słonecznych. Po te rozwiązania sięgają coraz częściej inwestorzy, którzy walczą z wysokimi cenami energii. Jeżeli planujesz zwiększyć efektywność własnej instalacji OZE lub planujesz tylko i wyłączeni zainwestować w magazyn energii – sprawdź naszą ofertę!

Źródło: TrendForce