Klikając „Akceptuj ”, zgadzasz się na przechowywanie plików cookies na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.

Nie tylko dachy i grunty. O zastosowaniach fotowoltaiki słów kilka

Według nieoficjalnych danych globalna moc zainstalowana w energetyce słonecznej przekroczyła poziom 1 TW. Niebieskie moduły fotowoltaiczne nie są już tylko modą, a standardem energetycznym w wielu krajach. Fotowoltaika w ostatnich latach pojawiła się powszechnie na dachach budynków i gruntach, a w międzyczasie znacznie rozszerzono jej zastosowanie. Oto kilka ciekawych przykładów ze świata innowacji.


Okna i ogniwa fotowoltaiczne w jednym

Okno działające jako generator słoneczny w domu i biurach? To nie fikcja, a realna przyszłość budownictwa. Jedna z polskich firm sektora fotowoltaicznego rozpoczęła produkcję szyb, które spełniają nie tylko funkcje izolacyjne, ale też produkują energię elektryczną dzięki powłoce kwantowej. Szyby nie tracą przy tym walorów estetycznych, gdyż pozostają w pełni przezroczyste. Jak działa takie rozwiązanie? Szyba przepuszcza promieniowanie świetlne, z kolei promieniowanie UV i podczerwień jest zamieniane na energię elektryczną. Półprzewodnikiem są kropki kwantowe. Co ciekawe, produkcja energii jest realizowana przez cały dzień, nawet w pochmurne dni i przy sztucznym świetle. Zagraniczne podmioty oraz naukowcy także rozwijają podobnego rodzaju technologie.

Okna i wszelkiego rodzaju przeszklenia zajmują duże powierzchnie w różnego rodzaju budynkach. Eksperci ds. fotowoltaiki oraz smart cities wskazują, że jest to duża szansa dla obszarów miejskich na pozyskiwanie darmowej i ekologicznej energii. Szyby produkujące energią mogą być atrakcyjnym rozwiązaniem dla właścicieli wieżowców i biur, gdyż mogłyby zapewnić samowystarczalność budynków oraz pokryć zapotrzebowanie na energię i chłód (klimatyzacja).  

Perowskity – fotowoltaika może być instalowana praktycznie wszędzie


Kolejną generację technologii fotowoltaicznych mają zapewnić perowskity. Ich wykorzystanie do produkcji energii słonecznej pozwoli na uniezależnienie się od tradycyjnych surowców, spadek kosztów produkcji energii i budowy systemów słonecznych. Można je produkować za pomocą specjalnych drukarek. Polska włożyła duży wkład w ich rozwój – ich pionierką jest polska fizyczka Olga Malinkiewicz. Jesteśmy przekonani, że nie musimy przedstawiać uzdolnionej naukowczyni 😊, gdyż jej osiągnięcia śledzi światowy rynek PV. W ubiegłym roku we Wrocławiu ruszyła pierwsza linia produkcyjna modułów perowskitowych.

Perowskity umożliwiają produkcję energii nawet w warunkach sztucznego światła. Ich największym atutem jest fakt, że powłokę perowskitową można zainstalować na praktycznie każdej powierzchni, oraz co najważniejsze – elastycznej. Rozwiązania perowskitowe są już wdrażane i testowane w Polsce. 

Gadżety z mini modułami fotowoltaicznymi

Zapewne większość z nas posiada w domach różnego rodzaju gadżety z wbudowanymi mini modułami solarnymi, które po wystawieniu na słońcu umożliwiają naładowanie urządzenia. Na rynku dostępne są np. kalkulatory, zegarki, powerbanki, zabawki, lampki, a nawet słuchawki. Są to bardzo przydatne rozwiązania. Domowe oświetlanie z elementami światłoczulnymi pozwalają za darmo oświetlić np. ścieżki w ogrodzie.

Moduły PV są wdrażane jako elementy infrastruktury drogowej. Podróżując po Polsce możemy często trafić na podświetlone przejścia dla pieszych pobierające energią z modułów PV. W Warszawie instalowane są wiaty przystankowe z modułami fotowoltaicznymi, które zapewniają podświetlenie tablic wieczorami.

Eksperci przekonują, że takie typu rozwiązania mogą przydać się w kryzysowych sytuacjach, gdy jesteśmy odcięci od bieżących dostaw energii elektrycznej. Możemy wówczas wystawić powerbank czy ładowarkę z elementami PV na słońce i podładować sobie telefon.

Solarne pojazdy

Moduły fotowoltaiczne są wdrażane także w transporcie, a dokładnie w projektach pojazdów przyszłości. Co jakiś czas w mediach branżowych pojawiają się informacje o opracowywanych i  testowanych koncepcjach pojazdów słonecznych z zainstalowanymi modułami fotowoltaicznymi. Samochód, furgonetka lub ciężarówka wyposażona w fotowoltaikę może produkować energię w trakcie podróży, a następnie ją konsumować. Podobne zastosowanie rozwijane jest w lotnictwie (drony) oraz w sektorze morskim (jachty, łodzie). 

Powyższe przykłady obrazują tylko nieliczne zastosowania technologii fotowoltaicznej w różnych obszarach naszego życia, z których znaczna część jest już wdrożona. Jesteśmy przekonani, że w przyszłości wiele urządzeń powszechnego zastosowania będzie wykorzystywała energię z OZE. Przy projektowaniu elektroniki z wbudowanymi rozwiązaniami OZE twórcy powinni uwzględniać kwestię ich recyklingu i odzysku materiałów, aby w przyszłości naszej wysypiska nie zdominowały zużyte urządzenia z modułami PV.