Klikając „Akceptuj ”, zgadzasz się na przechowywanie plików cookies na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.

Już co trzecia firma chce inwestować w efektywność energetyczną i OZE

Wysokie ceny energii i surowców odbijają się nie tylko na naszych portfelach, ale też budżetach polskich przedsiębiorców. Koszty związane z drożejącymi nośnikami są przerzucane na klienta, co powoduje, że produkty i usługi są koszmarnie drogie. W ten sposób polska gospodarka i firmy tracą konkurencyjności.
W efekcie zwiększa się zainteresowanie firm inwestycjami wOZE i efektywność energetyczną. Zespół OZE.pl wspiera je z pełnym zaangażowaniem.

- Firmy na skutek szoku energetycznego szukają inwestycji w OZE i efektywność energetyczną. Inwestycjami interesuje się co trzecia mała i średnia firma (ING)

- 17 procent firm prowadzi już inwestycje OZE lub takie planuje

- Firmy czekają na narzędzia wspierające inwestycje w OZE

Wojna na Ukrainie wywołana przez barbarzyńskie działania Federacji Rosyjskiej spowodowała kryzys energetyczny w Europie. Ten faktycznie rozpoczął się już jesienią 2021 roku i jak oceniają eksperci, już wtedy Rosja zaczęła ograniczać dostawy gazu, by osłabić Europę. W efekcie doświadczamy olbrzymiego szoku energetycznego, które jest trudny do udźwignięcia przez gospodarstwa domowe i przedsiębiorców od lutego 2022 roku, czyli od wybuchu wojny za naszymi granicami.

Wyższe ceny energii elektrycznej na rynkach hurtowych oraz surowców energetycznych mają swoje odbicie we wzroście cen producenta i konsumenta. Rosnący pod względem kosztowym segment nośników energii przekłada się na szalejącą inflację w Polsce. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w październiku 2022 roku inflacja wyniosła 17,9 procent. W stosunku do września 2022 roku ceny wzrosły o 1,8 procent. Na inflacje wpływają ceny nośników energii, które w porównaniu do września 2021 roku wzrosły aż o41,7 procent!

Firmy szukają źródeł niskich cen energii. Odpowiedzią OZE i efektywność energetyczna

Eksperci ING przeanalizowali zachowania firm w odpowiedzi na szok energetyczny, uwzględniając wyniki badań GFK Polonia „Reakcja polskiego biznesu na szok energetyczny 2022. Podwyżki cen, cięcia kosztów i zielone inwestycje”. Z opracowania wynika, że polskie firmy wykazują większe zainteresowanie inwestycjami
w efektywność energetyczną i OZE. Już co trzecia mała lub średnia firma chce podjąć działania, które pomogą obniżyć ceny energii elektrycznej oraz zabezpieczyć działalność na przyszłość w przypadku jej niedoborów.

70 procent ankietowanych firm obawia się o bezpieczeństwo dostaw energii i paliw. Mając na uwadze obecną sytuację, 95 procent przedsiębiorców musiało podnieść ceny swoich usług i produktów. Oczywiście, skala podwyżek zależy od podpisanych wcześniejszych umów z dostawcami energii oraz substytutów nośników energii. Ponadto firmy poszukują tańszych dostawców i materiałów (77 procent MŚP). Jak czytamy, 36 procent przedsiębiorców interesuje się inwestycjami w efektywność energetyczną i OZE. Co piąty podmiot rozpoczął lub planuje rozpocząć działania związane z termomodernizacją, a 17 procent prowadzi już inwestycje OZE lub takie planuje. Są to najczęściej inwestycje w fotowoltaikę. Co piąta firma posiada własny agregat prądotwórczy. Co trzecia firma, planująca lub inwestująca w OZE ma już takie rozwiązanie, ale nadal będzie rozszerzać lub już rozszerza inwestycje w tym zakresie.

Oszczędności mogą dać energooszczędne technologie. Te mogą objąć m.in. linie produkcyjne. Rozwiązania w tym zakresie wprowadziło 15 procent firm. Tu największe zainteresowanie jest w przemyśle energochłonnym.

- Przeprowadzenie transformacji biznesowej zgodnej z ideą zrównoważonego rozwoju i kryteriami ESG wspiera budowanie długoterminowej wartości firmy oraz zabezpiecza ją na przyszłość – oceniają eksperci i autorzy opracowania.

Firmy nie mają środków na inwestycje w OZE. Potrzebne wsparcie

Dlaczego pozostała część przedsiębiorców nie decyduje się na„zielone” inwestycje? Problemem jest brak środków. Co trzecia firma nieplanująca inwestycji w OZE oraz nieprowadząca takowych, wypatruje instrumentów wsparcia publicznego. Zdecydowana większość badanych twierdzi, że tarcza antyinflacyjna jest pomocna. Jedynie 15 procent firm twierdzi, że tarcza antyinflacyjna im w ogóle nie pomaga. Ponad 40 procent badanych firm, które aktualnie nie inwestują w OZE, deklaruje, że nie wykluczają takich działań w przyszłości.  

Źródło danych: ING, Główny Urząd Statystyczny