Klikając „Akceptuj ”, zgadzasz się na przechowywanie plików cookies na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.

Dr Katarzyna Jabłońska-Przywecka gościem w podcaście E.ON Talks

Kierowniczka projektów w OZE.pl, dr KatarzynaJabłońska-Przywecka, była gościem Jolanty Szymańskiej w podcaście E.ON Talks zcyklu „Miasto z dobrą energią”. Ekspertka odpowiedziała na pytania dotyczące sposobów na zwiększenie potencjału instalacji OZE w Polsce. Rodzimy rynek odniósł już pierwszy sukces – moc zainstalowana we wszystkich źródłach OZE przekroczyła poziom 25 GW. Czy inwestycje tylko w moce wytwórcze wystarczą? Zdecydowanie nie.

Nasza ekspertka opowiedziała o uwarunkowaniach rozwoju rynku OZE w Polsce, nie zabrakło tematów związanych z regulacjami oraz rynkiem prosumenckim (prosument lokatorski oraz prosument zbiorowy).

- Mam wrażenie, że zapomnieliśmy o tym, iż powinniśmy rozwijać wszystkie źródła z obszaru odnawialnych źródeł energii, ponieważ korzystają z różnych zasobów naturalnych. Ich charakterystyki produkcji są często komplementarne wobec siebie. To prowadzi do tego, że te źródła uzupełniają i tworzą bardziej skomplikowane formy współpracy takie jak klastry, spółdzielnie energetyczne. Dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej nimi zarządzać na poziomie lokalnym – mówiła w podcaście.

Opowiedziała też o zaletach nowo wprowadzonych na polski rynek narzędziach jak cable pooling.

-W cable pooling korzystamy z infrastruktury, które już istnieje. Według mnie potencjał cable pooling ogromny i - powołując się na dane Forum Energii - daje nam ok. 25 GW nowych mocy przyłączeniowych. Według mnie te korzyści są jeszcze dalej idące, ponieważ cable pooling wpływa korzystnie na powstawanie wspólnot energetycznych różnego rodzaju. Będą to klastry czy spółdzielnie energetyczne. Tak naprawdę będzie to wpływać pozytywnie na potencjał lokalnej energetyki, bo w miejscach w których powstają klastry zwiększa się też świadomość energetyczne odbiorców wytwórców i pojawiają się zupełnie nowe społeczności energetyczne – mówiła.

Zapraszamy do wysłuchania podcastu

https://www.youtube.com/watch?v=3aRXvAkO4ik&t=1s