Klikając „Akceptuj ”, zgadzasz się na przechowywanie plików cookies na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.

Dofinansowania kuszą prosumentów w Polsce

W Polsce przechodzimy prawdziwy boom inwestycyjny w segmencie energetyki prosumenckiej. Na jego wpływ ma taniejąca technologia, rosnące ceny energii, korzystny system opustów oraz dotacje. Te ostatnie szczególnie motywują potencjalnych inwestorów do rozważenia decyzji o mikroinstalacji OZE, gdyż skracają okres zwrotu z inwestycji. Jakie są najpopularniejsze programy dotacyjne? Czy pojawią się kolejne w 2022 roku?

Według danych Agencji Rynku Energii, na koniec 2021 roku w Polsce było około 850 tys. prosumentów OZE, w znacznej większości produkujący energię w mikroinstalacjach fotowoltaicznych. Także w naszej firmie OZE.pl obserwujemy od wielu lat zainteresowanie inwestycjami w przydomowe instalacje OZE. Wiatraki stanowią zaledwie promil tej liczby prosumentów, inaczej wygląda w przypadku mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Co wpłynęło na rozwój energetyki prosumenckiej w Polsce?

Na boom inwestycyjny w naszym kraju wpłynęło kilka elementów. Po pierwsze, jest to taniejąca technologia PV – rozwiązanie jest już dostępne dla statystycznego Kowalskiego. Po drugie, system opustów, czyli model rozliczenia prosumentów z zakładem energetycznym z wyprodukowanej energii elektrycznej. Wówczas nadwyżki prądu trafiają do systemu energetycznego, których część możemy odebrać w postaci znacznej obniżki rachunków za energię. Prosument nie ponosi właściwie żadnych opłat. Po trzecie, na popyt na mikroinstalacje fotowoltaiczne wpłynęły programy dotacyjne do OZE na poziomie samorządowym, ale także ogólnopolskim.

Mój Prąd – budżety wyczerpywane są w zaledwie kilka miesięcy

Najpopularniejsze i najbardziej pożądane dotacje do mikroinstalacji fotowoltaicznych pochodzą z programu Mój Prąd. Jego celem jest wsparcie prosumentów, czyli właścicieli domów jednorodzinnych, w inwestycji w przydomową instalację. Za nami są już trzy edycje, w ramach których można było uzyskać dotację w kwocie 5 tys. zł (I i II edycja) oraz 3 tys. zł (III edycja). W 2022 roku zostanie uruchomiona już jego czwarta edycja, która ma być kompatybilna z nowym systemem rozliczeń prosumentów, czyli net-billingiem. System będzie o wiele mniej korzystny od systemu opustów, ale dalej opłacalny w dobie rosnących cen energii. W tegorocznej edycji beneficjent będzie mógł się ubiegać – według zapowiedzi - o dotację nie tylko na fotowoltaikę, ale także magazyny energii, magazyny ciepła/chłodu, a także systemy inteligentnego zarządzania energią i poborem w domu. Na razie nie jest znana wysokość dotacji.

Czyste Powietrze – fotowoltaika walczy ze smogiem

Polski rząd uruchomił w 2018 roku ogólnopolski program Czyste Powietrze, skierowany przede wszystkim do domów jednorodzinnych. W jego ramach beneficjenci mogą ubiegać się o dotację do termomodernizacji budynków oraz wymiany źródła ciepła. Od 2018 roku Polacy złożyli blisko 400 tys. wniosków na łączną kwotę dofinansowania sięgającą 6,5 mld zł. W styczniu 2022 roku uruchomiono już trzeci komponent programu, skierowany do osób najuboższych – w ten sposób mogą do nich popłynąć dotacje o wysokości do 69 tys. zł. W ramach przedsięwzięć termomodernizacyjnych można zwrócić się do dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych i z tej opcji korzysta coraz więcej beneficjentów.

Programy samorządowe

Praktycznie w każdym urzędzie miejskim powinniśmy znaleźć informacje o możliwości dofinansowania do fotowoltaiki domowej. W niektórych przypadkach można uzyskać dotacje nawet do 70-80 proc. kosztów kwalifikowanych, sięgających do kilkunastu tysięcy złotych. Przed inwestycją w przydomową fotowoltaikę warto także udać się do urzędu miasta lub gminy i dopytać o możliwości.

Ponadto warto wiedzieć, że samorządy realizują tzw. projekty parasolowe, w ramach których otrzymują dofinansowanie z Unii Europejskiej na cele środowiskowe. Nierzadko wspierane przedsięwzięcia obejmują inwestycje w fotowoltaikę.

Kredyty ekologiczne

Inwestycję w mikroinstalację fotowoltaiczną można sfinansować także w ramach kredytu preferencyjnego w banku, który można uzyskać na działania ekologiczne. Praktycznie już każda instytucja finansowa posiada instrumenty wspierające przedsięwzięcia związane z OZE. Koszty inwestycji w fotowoltaikę można pokryć także w ramach np. kredytu antysmogowego w programie Czyste Powietrze. Na działania termomodernizacyjne można uzyskać pieniądze w ramach tzw. ścieżki bankowej.

Jeżeli rozważasz inwestycję w mikroinstalację dachową – skontaktuj się z OZE.pl! Zaprojektujemy, doradzimy i zamontujemy fotowoltaikę na wybranej przez Ciebie powierzchni.