Klikając „Akceptuj ”, zgadzasz się na przechowywanie plików cookies na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizy korzystania z witryny i pomocy w naszych działaniach marketingowych. Zobacz naszą Politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.

Agrofotowoltaika – przyszłość rolnictwa w Polsce?

Odnawialne źródła energii mają największe szanse na dynamiczny rozwój na obszarach wiejskich w Polsce. Postępująca elektryfikacja gospodarstw rolnych wymaga dostępu do taniej energii elektrycznej. Także rolnicy w Polsce odczuwają skutki rosnących cen prądu. Rozwiązaniem są inwestycje w OZE. Jakie korzyści może dać rolnictwu energetyka słoneczna, w tym agrofotowoltaika?

Na przestrzeni ostatnich lat w polskim sektorze rolnictwa pojawiło się kilka trendów. Po pierwsze, w naszym kraju jest ok. 1,3 mln gospodarstw rolnych – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W ciągu ostatniej dekady (2010-2020) ich liczba zmniejszyła się o 13 proc., jednak wielkość gospodarstw rolnych w Polsce stale rośnie i przypomina coraz częściej model np. z Niemiec. Coraz większe areały wymagają od rolników korzystania z urządzeń i sprzętu, który wymaga dostępu do energii elektrycznej. Co więcej, na rolnikach wymaga się także zmian w stronę zrównoważonego rozwoju, zakładającego korzystanie z OZE czy przejście na biopaliwa. Nic więc dziwnego, że w odpowiedzi na kryzys energetyczny i rosnące ceny energii, rolnicy sięgają po oszczędności i inwestują je w OZE.

Rolnictwo może zaangażować się w ten sektor na kilka sposobów. Pierwszy z nich to naturalnie inwestycje w technologie OZE takie jak farmy wiatrowe, fotowoltaiczne, elektrownie biomasowe czy elektrownie wodne. Po drugie, właściciele gruntów rolnych mogą oddać w ramach umowy dzierżawy nieruchomości pod rozwój farm fotowoltaicznych i czerpać z dzierżawy comiesięczne zyski. Kolejnym sposobem jest rozwój agrofotowoltaiki, czy sposobu na połączenie produkcji energii z OZE z hodowlą bydła lub uprawą roślin. Za granicą agrofotowoltaika staje się standardem (w szczególności w Niemczech i w Indiach), a o trendzie coraz częściej dyskutuje się w Polsce.

Agrofotowoltaika – jakie daje korzyści?

Agrofotowoltaika (ang. agrophotovoltaics, APV) to nowy segment energetyki słonecznej powstały w odpowiedzi na potrzeby rolnictwa w dobie zmian klimatycznych. Technologia ta pozwala na rozwój rolnictwa wykorzystującego dostępne grunty i budynki w podwójny sposób – do produkcji energii elektrycznej na własne potrzeby lub na sprzedaż, przy jednoczesnej hodowli zwierząt i roślin.

W przypadku budynku gospodarczego, gdzie hodowane są zwierzęta, montowana jest instalacja fotowoltaiczna, która dostarcza energię na rzecz gospodarstwa domowego – ten widok jest już spotykany także w Polsce.

Drugi wymiar dotyczy gruntów. Na ich obszarze jest montowana specjalna konstrukcja wsporcza, która ułatwia hodowlę roślin pod panelami fotowoltaicznymi lub pomiędzy nimi. W ten sposób wzrasta poziom wykorzystania gruntów pod farmy PV, bez ryzyka wyłączenia dużych obszarów z użytkowania.

Fotowoltaika w połączeniu z działalnością rolniczą daje o wiele więcej korzyści, niż tylko tania i bezemisyjna produkcja energii na użytek gospodarstwa. W przypadku zwierząt fotowoltaika może dać schronienie latem lub w czasie ulewnych deszczy, o ile instalacja została zamontowana na stosunkowo wysokich konstrukcjach. W przypadku roślin, w szczególności owoców i warzyw, instalacja daje schronienie przed palącym Słońcem oraz ogranicza wyparowywanie wody z gleby. Naukowcy już wielokrotnie potwierdzili w swoich badaniach, że agrofotowoltaika pozytywnie wpływa na mikroklimat otoczenia farmy.

Niestety, Polskie prawo nie przewiduje jak na razie wsparcia instalacji w starcie rozwiązania agrofotowoltaiczne. Rolnicy mogą obecnie skorzystać programu dotacyjnego jak Agrofotowoltaika, prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Rolnicy mogą uzyskać dofinansowania do instalacji OZE, ale także magazynów energii czy pomp ciepła.

Co możesz zrobić jako rolnik w Polsce?

- zainwestuj w mikroinstalację fotowoltaiczną lub wiatrową

- postaw na większą farmę fotowoltaiczną na własnych gruntach lub inwestycję w wiatrak

- pomyśl o inwestycji w magazyn energii

- jeśli posiadasz nieużytki gruntowe niższej klasy – warto pomyśleć o umowie dzierżawy

- jeśli hodujesz owoce lub warzywa, postaw na dedykowaną instalację fotowoltaiczną ze specjalną konstrukcję np. w ogrodzie lub sadzie

Zgłoś się do naszych ekspertów, którzy przeprowadzą z Tobą audyt energetyczny Twojego gospodarstwa oraz pomogą w doborze odpowiedniego systemu. Jeśli rozważasz podjęcie współpracy z inwestorem OZE w zakresie dzierżawy gruntów – także wesprzemy. Łap telefon i dzwoń!